Investerarna är för närvarande pessimistiska när det gäller framtiden för den europeiska fordonssektorn. Trumpadministrationens handelspolitik har skakat om värderingarna av aktierna, samtidigt som det fortfarande finns stark konkurrens från kinesiska elbilstillverkare som BYD. Revolutionen för eldrivna instrument i Europa har också avstannat på grund av skiftande klimatmål från regeringen, förändrade konsumentvanor och problem med laddningsinfrastruktur.
Trots de nuvarande hoten mot sektorn bedöms många av dess viktigaste aktier som undervärderade och den nuvarande pessimismen är överdriven, säger Rella Suskin, aktieanalytiker på Morningstar.
Trumps tullar kommer att skada EU:s aktier i bilindustrin
Europa inväntar konkreta nyheter om Trumps tullplaner den 2 april. Medan det fortfarande råder osäkerhet om tullar på amerikansk bilimport, noterar Suskin den troliga “betydande” effekten av permanenta tullar på den europeiska bilsektorn. Hon säger att de företag som påverkas mest av denna åtgärd skulle vara italienska Stellantis STLAM och BMW BMW, Mercedes-Benz MBG och Volkswagen VOW i Tyskland.
“Vi antar en minskning av deras verkliga värde om tullavgiften på 25% införs permanent”, tillägger hon.
De europeiska biltillverkarna är olika exponerade för denna handelspolitik, och vissa har redan tillverkning i Nordamerika, vilket skulle mildra vissa av de direkta effekterna.
Även om vissa företag monterar sina bilar i sina fabriker i USA och därför inte påverkas direkt av tullarna, är det troligt att många av de komponenter som används importeras från Mexiko och Kanada och därför fortfarande omfattas av tullarna.
Och att tvingas flytta produktionslinjer kommer sannolikt att öka kostnaderna för europeiska tillverkare, med en negativ inverkan på vinstmarginalerna.
“Vita Husets beslut att inte införa dessa tullar med omedelbar verkan syftar till att möjliggöra en omlokalisering av produktionslinjer till USA. Detta strategiska beslut kommer att leda till en ökning av investeringarna med över två miljarder EUR under de kommande två åren, samt högre rörelsekostnader på grund av den högre arbetskraftskostnaden i USA”, tillägger Suskin.
Kinas framgångssaga för elbilar
Det handelskrig som Donald Trump utlöst är dock bara det senaste i en lång rad problem som tyngt de europeiska bilföretagen i flera år.
Ett av de största problemen har varit överkapacitet i produktionen och den stora fragmenteringen av marknaden. Pandemin, som ledde till förändrade arbets- och pendlingsmönster, och den ökande konkurrensen från kinesiska tillverkare har förvärrat situationen. Fem år senare ligger den årliga bilförsäljningen i Europa fortfarande under de nivåer som rådde före covid-19, vilket innebär att tillverkarna måste absorbera höga fasta produktionskostnader när försäljningen sjunker.
Europeiska tillverkare har, till skillnad från sina amerikanska motsvarigheter, straffats hårdare av de kinesiska biltillverkarnas framgångar. Medan USA har lyckats hålla konkurrensen från kinesiska elfordon stången genom att införa 100-procentiga importtullar, kom Europeiska unionen fram till detta beslut senare och införde lägre tullar.
Europas bilförsäljning till Kina har sjunkit
Detta handelsflöde går också åt andra hållet, med europeiska tillverkare som också säljer modeller till den lukrativa kinesiska marknaden. Företag som BMW red på vågen av den kinesiska fordonsboomen och efterfrågan på europeiska lyxvaror när ekonomin blomstrade. Sedan dess har Kinas ekonomi saktat in och de europeiska företagens försäljningsvolymer i Kina har kollapsat, vilket har haft en betydande inverkan på vinsterna. Peking har också plöjt ner pengar i att främja “nationella mästare” och andelen inhemskt tillverkade elbilar har skjutit i höjden.
“Den kinesiska regeringen har agerat som en stor kund av elektriska instrument, vilket har gjort det möjligt för företag i landet att uppnå betydande stordriftsfördelar, stödja den laddningsinfrastruktur som behövs för elbilar och finansiera batteriindustrin, som nu kan producera till mycket attraktiva kostnader per enhet”, säger Suskin.
Kan EU rädda Europas biltillverkare?
Vad sägs om den industriella handlingsplan som Europeiska kommissionen tillkännagav i början av mars?
Suskin säger att uppluckringen av tidsfristerna för att uppfylla europeiska standarder för koldioxidutsläpp från bilar och skåpbilar bör spara europeiska tillverkare miljarder EUR.
Hon anser dock att de övriga förslagen från EU-kommissionen brister i detaljer, timing och tillämpning av regelverket.
Ännu viktigare är att de inte kan överbrygga klyftan när det gäller konkurrenskraft med de kinesiska tillverkarna: “Även om europeiska tillverkare har rejäla budgetar för att satsa på ny teknik kan de inte konkurrera med styrkan i en långsiktig strategisk planering på nationell nivå och som samordnas längs hela värdekedjan, vilket är fallet i Kina”, säger Suskin.
Hon noterar att i Europa har skapandet av laddningsnätverk till stor del lämnats till den privata sektorn; Europas största batteritillverkare och flaggskepp för regionens EV-satsning, svenska Northvolt, kollapsade i slutet av förra året.
Aktier i fordonsindustrin är nedtryckta
Trots dessa uppenbara utmaningar är marknadsvärderingarna inte i fas med verkligheten, menar Suskin. De nuvarande marknadsvärderingarna innebär att europeiska bilaktier inte längre kommer att kunna generera kassaflöde om 10 år, tillägger hon.
Men de utmaningar som väntar är uppenbara, säger Suskin. För att hålla jämna steg med den globala konkurrensen kommer Europas biljättar att behöva spendera mer.
“I vår bedömning av europeiska fordonsaktier tar vi hänsyn till den ökade fragmenteringen av marknaden, vilket leder till högre priskonkurrens och därmed press nedåt på vinstmarginalerna. Vi tror att de europeiska biltillverkarna kommer att behöva hålla en högre investeringsnivå för att kunna behålla sina marknadsandelar.”
Men värderingarna av aktier har en betydande uppsida från nuvarande nedpressade nivåer.
“Om vi tar hänsyn till alla dessa faktorer i våra prognoser fortsätter vi att se en betydande uppvärderingsmarginal för aktier i sektorn jämfört med nuvarande aktiekurser”, säger Suskin.
Vilka bilaktier är undervärderade?
Alla aktier som omfattas av Morningstars analys, med undantag för Ferrari, handlas till diskonteringsräntor på mellan 30 och 60%.
Även om uppvärderingsmarginalen är betydande för nästan alla de aktier som Morningstar täcker, är Volkswagen, Mercedes-Benz och Renault de som handlas som mest undervärderade.
Morningstarbetyg för Renault
- Uppskattat verkligt värde: 85,00
- Morningstar Rating: ★★★★★
- Ekonomisk vallgrav: Ingen
- Morningstars osäkerhetsbetyg: Hög
Morningstars Suskin pekar på det franska bolagets utmärkta kapitalallokeringsförmåga.
“För att kompensera för bristen på skalfördelar har Renault ökat sin användning av partnerskap eller samarbetsavtal för att dela fasta kostnader, såsom FoU-kostnader, samtidigt som man vidtagit åtgärder för att minska sin produktionsbas.
“Renault har en rörelsemarginal som är högre än eller i linje med den hos konkurrenter som kan räkna med en mycket högre produktionsskala, till exempel Volkswagen. Vi är övertygade om att Renaults nuvarande marknadspris också tyngs av att Nissan, där det franska bolaget har en andel på 15%, har underpresterat och att en försäljning av denna andel skulle vara en positiv katalysator för aktiekursen.”
Morningstarbetyg för VW
- Uppskattat verkligt värde: 264,00
- Morningstar Rating: ★★★★★
- Ekonomisk vallgrav: Ingen
- Morningstars osäkerhetsbetyg: Hög
Suskin, analytiker på Morningstar, säger: “Även om Volkswagen med rätta straffas av marknaden på grund av sitt dåliga genomförande, ineffektiva kapitalallokering samt det stora aktieinnehavet i delstaten Niedersachsen, som har mål som står i kontrast till aktieägarnas, anser vi att aktiekursen inte alls återspeglar värdet på bolaget eftersom Volkswagens innehav i Porsche och Traton ensamt motsvarar den nuvarande aktiekursen för hela koncernen, vilket innebär att marknaden erkänner ett negativt värde för Audi, Lamborghini, varumärkena Volkswagen, SEAT och Cupra och för segmentet finansiella tjänster.”
Morningstarbetyg för Mercedes-Benz
- Uppskattat verkligt värde: 106,00
- Morningstar Rating: ★★★★★
- Ekonomisk vallgrav: Ingen
- Morningstars osäkerhetsbetyg: Hög
“Mercedes-Benz aktie har tappat nästan 11% under de senaste 12 månaderna, straffad av de negativa siffror som publicerats under året. Även om utsikterna på kort sikt är sämre än väntat är förväntningarna på längre sikt i linje med bolagets strategiska plan att förbättra lönsamheten från 2027 och framåt, efter lanseringen av fler produkter 2025 och 2026. Dessutom kan Mercedes-Benz komma att besluta att sälja sin icke-strategiska andel i Daimler Truck för att finansiera en aktieåterköpsplan.”
Författaren eller författarna äger inga aktier i de värdepapper som nämns i denna artikel. Läs mer om Morningstars redaktionella policy.