Riksbanken: “Väl positionerade att hantera framtida utmaningar”

Riksbankens Seim menar att styrräntan är på nivå som gör penningpolitiken väl positionerad

Finwire 2025-02-11 | 15:23
Facebook Twitter LinkedIn

Svenska sedlar

Vice riksbankschef Anna Seim besökte under tisdagen Eskilstuna och talade om Riksbankens roll i samhällsekonomin, det ekonomiska läget och aktuell penningpolitik vid ett kvällsseminarium anordnat av Consensus Asset Management. Det framgår av ett pressmeddelande.

“Vi har sänkt styrräntan med 1,75 procentenheter på 9 månader och det tar tid innan sänkningarna får full effekt i ekonomin. Räntan är nu på en nivå som ser ut att vara förenlig med en inflation vid målet på kort och lång sikt och som gör penningpolitiken väl positionerad att hantera framtida utmaningar”, sade Anna Seim.

“Det gäller oavsett om vi får en oväntat svag inhemsk konsumtion och BNP-tillväxt framöver, eller om det spända läget globalt leder till utbudsstörningar som skapar inflationsimpulser i svensk ekonomi. Förändras inflations- och konjunkturutsikterna har vi som alltid beredskap att anpassa penningpolitiken”, fortsatte Seim.

I Eskilstuna besökte Seim även Coops nya lager och träffade företagare vid ett lunchmöte arrangerat av Handelskammaren Mälardalen.


Författaren eller författarna äger inga aktier i de värdepapper som nämns i denna artikel. Läs mer om Morningstars redaktionella policy.

Facebook Twitter LinkedIn

About Author

Finwire  Finwire förser Morningstar med kontinuerligt uppdaterad bevakning av nyheter som påverkar börsnoterade företag.

© Copyright 2025 Morningstar, Inc. Alla rättigheter förbehållna.

Användarvillkor        Privacy Policy        Cookie Settings        Upplysningar